Vízfelszíni pontyozás feederbottal.

A tikkasztó nyári napok nem csak az elviselhetetlen forróság, de a nehezen becsapható halak miatt is igazi kihívásnak számítanak a horgászok számára. A halak jelen estben a pontyok anyagcseréje a víz melegedésével felgyorsul, ezáltal több táplálékot kell magukhoz venniük, mégis sokszor előfordul ebben az időszakban, hogy a fenéken bevetett horgaink nem találnak gazdára. A sikertelenség oka nagyon egyszerű, a pontyok nagy része ilyenkor vízközt tartózkodik és lehet a legjobb etetőanyag a kosarunkban, vagy bármilyen finom falat a horgunkon, ha nem ott kínáljuk fel, ahol a halak tartózkodnak akkor kapás nélkül maradunk. Ekkor nincs értelme várni a csodára a fenéken, vízközt vagy a víz felszínén kell horgásznunk.

 

 

Egy korábbi filmemben már bemutattam, hogyan lehet feederbottal, Zig-Rig-es módszerrel eredményesen vízközt halat fogni, azonban ez a cikk most kifejezetten a vízfelszínen történő horgászatot mutatja be. Nem is olyan régen, ha vízközt vagy vízfelszínen szerettünk volna pecázni, akkor leginkább az úszós módszerek jöhettek számításba, de az idő előrehaladtával, és a horgásztechnikák fejlődésével egyre előtérbe kerültek a fenekező, Zig-Rig-es vagy hosszúelőkés horgászatok különböző válfajai.

 

A kánikulai nyári napokon sokszor igen nehéz, vagy egyáltalán nem is lehet halat fogni a fenéken még a legjobban halasított tavakon sem, pedig egyértelműen tele vannak ponttyal. Ennek az az oka, hogy napközben a halak elemelkednek a fenéktől, és sokszor egészen csak a felszín közelében találjuk őket, ahol alap esetben legfeljebb a vízbe hulló bogarakat. esetleg gyümölcsöket szedegetik. Kifejezetten igaz ez a nagy és változatos mélységű, tiszta vizű bányatavakra, ezeken a helyeken sokszor szabad szemmel is jól láthatók a pontyok a felszín alatt.


A felszíni pontyozás lelke az etetés. Ennél a módszernél egy olyan pellettel kell etetni, ami 100%-ban lebeg, és fent marad a vízen, így ezt tudják majd a pontyok szedegetni. Azonban nem mindegy milyet használunk, mert az ízeknek itt is nagyon fontos szerepe van. Az a fajta, amire én esküszöm egy kissé halas beütésű, de brutálisan erős húslisztes lebegő pellet, ám nem csak emiatt ennyire fogós. Nyáron ennél a módszernél a legjobban bevált íz világ számomra a Premium Crab (ami egy markáns, rákos aroma), és hosszú idők alatt bebizonyosodott, hogy akkor tudok igazán sok halat fogni a víztetőn, ha az etető pellet és a csali is ilyen ízt áraszt magából, így az etetésre szánt szemeket is ezzel ízesítettem. A FEEDERMANIA csalik a nagy felhajtóerejüknek köszönhetően kiválóan alkalmasak ehhez a módszerhez, amelyekből az etető pellethez hasonlóan Premium Crab íz világú Pop-up bojlit használok, 10 mm-es méretben.

 

10mm-es FEEDERMANIA PREMIUM CRAB 8-as méretű horgon

 

A horgászhely kiválasztása:

Markerrel olyan területet keressünk, ahol minimum egy 4-5 méter átmérőjű körben egyforma vízmélység található, mert ehhez a módszerhez hozzátartozik, hogy a szélirány változásával a horgászat helyét is kicsit változtatnunk kell. Az egyenletes vízmélységű horgászhely kiválasztása után biztosak lehetünk abban, hogy ha kicsit jobbra, balra, vagy közelebb dobunk, akkor is biztosan a felszínre fog emelkedni a csalink, nem pedig egy esetleges mélyedés miatt 10-20-30 centivel az alá. Pontosan ki kell mérni a vízmélységet egy markerúszó segítségével, mert ehhez a mélységhez kell az előke hosszát igazítani. Ezt a távot az orsó klipszébe akasztva meg kell jelölni, a túlparton pedig érdemes egy támpontot keresni, a pontosság érdekében. A markeres végszereléket le kell vágnunk, és egy Spomb-ot kell felkötnünk helyette. Ezzel a spomb-al fogjuk a pellet szemeket pontosan bejuttatni a horgászat helyre.


Az etető és a horgászatra szánt botokon a távolságot össze kell húzni, és egy zsinórjelölővel a zsinóron megjelölni. Horgászat alatt a kiválasztott támpont irányába érdemes erősebben meglendíteni a botot, mint amit a távolság megkívánna. Ezek után figyeljük, hogy az orsóról mikor pereg le a megjelölt zsinórrész, ekkor gyorsan fogjunk rá a dobra és még az ólom süllyedése közben a jelölésig tekerjük vissza. Ezzel a módszerrel pontosan oda fogunk horgászni, ahol a vízmélységet kimértük és ahová etetni fogunk.

 

Két végszereléket is alkalmazhatunk. Ezek közül az egyik lelke egy súlyosabb inline ólom, amelybe egy forgót belehúzva fixxé kell tenni. Ebbe a forgóba kerül belekötésre a teljes vízmélység +20 cm hosszúságú fluorocarbon előke. Azért csupán 20 centimétert kell ráhagyni, hogy ne legyen sok ideje a halnak észlelni a veszélyt és az ólom súlya hamar megakassza. A fluorocarbon előkezsinór használatát azért javaslom, mert merevsége miatt nehezen gubancolódik, és a vízben szinte láthatatlan. Mélyebb tavakon az előkénk akár 4-5 m hosszúságú is lehet, de ne aggódjunk ezzel is könnyen lehet dobni. Eresszük le a földre egy nem gazos füves helyre a hátunk mögé, és egyszerűen dobjuk el. Szükség esetén, ha nincs mögöttünk tiszta terep, akkor rakjuk például egy vödör tetőre. A hosszúelőkés módszer előnye: A hosszú fluorocarbon előke miatt a halakat szinte semmi sem zavarja, semmilyen gyanús tárgyat nem tudnak észlelni, és a fenéken fekvő fix ólom miatt nagyon jó a megfogott/megakadt kapások száma. Hátránya: A szákolás kicsit nehézkes, emiatt érdemes hosszabb botokat és merítő nyelet használni, és/vagy segítséget kérni a hal megmerítéséhez.

 

Az általam használt előke hossza meghaladta a 4 métert


A másik végszerelék a Fox kész Zig-Rig szereléke, amiből én mindenképpen a nagyobbikat javaslom, mert a kisebbik mérettel azt tapasztaltam, hogy könnyebben gubancolódik. Ezzel a szerelékkel kétféleképp horgászhatjuk meg a felszínt: Az úszót, és a csalit is felengedjük a víz tetejére, ekkor nagyon látványos úszóelvivős kapásokban lehet részünk. A másik lehetőség pedig, hogy az úszót letekerjük a vízfelszín alá és csak a csalit engedjük fel a víztetőre. A szettben kapható kupakok közül az átlátszó-zöldet használjuk, és kb 1,5 méteres előkét kössünk fel, hogy a halak számára láthatatlanabbá váljon. Előnye: Könnyen dobható, ha felengedjük partról nagyobb távolságból is jól látható, és ha a szükség úgy hozza, könnyebben bejárhatók vele az alsóbb vízrétegek is. Hátránya: Előfordulnak olyan helyzetek, amikor annyira óvatosak a halak, hogy az az úszótest, ami a végszerelék lelkét adja, egyszerűen zavarja őket, és kevesebb kapásunk lesz.

 

Bemutató horgászat a Csendespart horgásztavon:

Az év egyik legmelegebb napján indultam el a Csendespart horgásztóra, hogy bemutassam, még ilyen extrém körülmények között is mennyire eredményesen lehet ezzel a módszerrel halat fogni, amíg a fenéken a legtöbben kapásig sem tudnak eljutni. Fontos volt kora hajnalban érkezni, ugyanis az eredményes felszíni peca megkezdéséhez a legalkalmasabb, ha szélcsendes időnk van, és erre hajnalban van a legnagyobb esély. Miután markerrel megtaláltam az ideálisnak vélt placcot a parttól kb. 60 méterre, ahol kereken 4 méteres vízmélység volt, bedobtam Spombbal néhány adag Premium Crab-es pelletet, és vártam az első jelentkezőkre. A felszereléseim két 390-es Manta Evo-X Heavy feederbotból, fonott zsinórral feltöltött Shimano Bullseye orsókból álltak.

 

Kedvelt Manta EVO-X feederbotom ma sem hagytam otthon

 

Egyiken hosszú előkés megoldást alkalmaztam egy 106 grammos Fox inline ólommal, másikon pedig a Zig-Rig-es szereléket. Az előke mindkét esetben 28-as fluorocarbon volt, amire Korda Kaptor Wide Gape Choddy horgot kötöttem 8-as méretben. Ez a horog típus lebegő csalis pecához lett kifejlesztve és nekem nagyon bevált. 

 

A szerelékeim alkotó elemei

 

A felszínen hamar megjelentek a pontyok kisebb számban, félénken kezdték szedegetni a lebegő falatokat. Érdemes azt a trükköt alkalmazni, hogy amikor az első pár Spombnyi pelletet bedobtuk, még ne horgásszunk közéjük, nehogy elzavarjuk őket. Addig etessünk, amíg egyre több és több ponty megjelenik a táplálkozó fajtársak felszíni hangos táplálkozására, és csak akkor dobjuk be a felcsalizott horgunkat közéjük, amikor már óvatosságukat félretéve egymás elől szinte lerabolva kapkodják el a finom falatokat. Ezzel a technikával, nagyobb eséllyel leszünk folyamatosan sikeresek a nap során.

 

A tikkasztó melegben direkt vékony, szellős, de zárt ruházatban horgásztam, ami megvédett a káros UV sugárzástól, mégsem volt benne melegem. Ajánlom az ilyesfajta öltözéket mindenkinek, mert az ilyen extrém forró időjárásban az erős napsugárzás nem játék, maradandó károsodást okozhat akár egyszeri felelőtlen öltözködés is.

 


A horgászat során simán benne van a pakliban, hogy feltámad a szél akár egy teljesen szélmentes hajnal után is. A szél miatt a pelletek elkezdenek sodródni a víz tetején, de ilyenkor nem kell megijedni, csak alkalmazkodjunk a körülményekhez. Ha oldalról fúj a szél, akkor 4-5 méterrel kell a Spombot a széliránynak feljebb dobnunk, így a pelletek pont a horgunk vonalán fognak sodródni. Ha hátulról fúj, akkor a Spombozás iránya maradjon támpont felé, viszont a végszereléket dobjuk 4-5 métérrel távolabb, mint a jelölés, ha szemből, akkor pedig vízbeérés után ugyan ennyivel tekerjük magunkhoz közelebb. Így a csalink mindig az ideális vonalban lesz. Fontos, hogy egy bedobáshoz két Spombnyi pellet kell, nem több, és nem kevesebb, és ezt az ütemet mindig tartsuk. A szél az én horgászatom alatt is többször feltámadt. A nap első szakaszában a becsobbanó etetőrakétától pár méterre elsodródó szemeket kezdték csak el szemezgetni a halak, így kifejezetten előnyös is volt, hogy nem közvetlen a felcsalizott horogra kellett dobnom a Spomb-ot. A horgászat utolsó harmadára azonban kis túlzással már a becsapódó rakétából ették a halak a kaját, annyira megszokták. Olyan vizeken, ahol sokszor etetnek Spombbal, kifejezetten még csalogató hatással is van a halakra a becsapódásával járó hang, ugyanis azt jelenti, hogy kaja került a vízbe.

 

Gyönyörű spanyolpikkelyes ponty

 

Ahogy a haladtunk előre a nap folyamán, egyre több és több halat sikerült odaállítanom, ami nagyon sok élvezetes fárasztást is jelentett. Bivaly erősek a tó halai, kitűnő egészségnek örvendnek, amit az erős Evo-X Heavy feedereim görbülése is remekül mutatott, de hibátlanul őrölte fel minden hal erejét, esélyt sem adva nekik. Ilyen forróságban igazi sport ennyi és ilyen erejű halat kifárasztani, ezt bátran állíthatom. Azért is élvezetes egyébként ez a fajta horgászat, mert sokszor szemmel is le lehet a kapást követni, ugyanis a pontyok valósággal lerabolják csalit a felszínről, ami iszonyatosan látványos tud lenni.

 

Kicsattannak az egészségtől a halak


A folyamatosan bedobált Premium Crabbel átitatott lebegő pelletnek köszönhetően minden túlzás nélkül állíthatom, hogy délutánra már pontyok SZÁZAIT tudtam a megetetett területre gyűjteni és kapás kapást ért. Kifejezetten nagytestű halakból állt a zsákmány jelentős része, amiket partra tudtam segíteni, és ez nem csupán a véletlen műve volt. A legtöbb nagy halat az ehhez hasonló sporthorgász tavakon már többször megakasztották a fenéken, és tisztában vannak vele, hogy rizikós onnan falatozni. Azonban a felszínen valószínűleg eddig nem érte baj, ezért innen bátrabban táplálkoznak. A nagy nyüzsgésre természetesen “átlagos méretű” pontyok is felfigyelnek és beállnak az etetésre, ez elkerülhetetlen.

 

 
Érdekes megfigyelés volt a nap során, hogy a pop-up csalit a horoghoz a lehető legközelebb kellett felkínálni, ugyanis a Csendespart kitanult, rafinált halai a kristálytiszta vízben a csalitól távolabb, külön fityegő horgot meglátták, ami miatt több esetben nem kapták el óvatosságból azt. Azt is kipróbáltam, hogy horogra tűztem a csalit, de ez a módszer rossz akadást eredményezett, ezért nem ajánlom. A legjobb megoldásnak a rövidebb hajszálelőkén történő csali felkínálást találtam. Szintén feltűnő volt az is, hogy a hosszú előkés módszerrel, sokkal több kapásom volt, mint a Zig-Riggel. A kristálytiszta vízben az úszó észlelése után annak a környékét elkerülve óvatosabban figyelmesebben táplálkoztak a pontyok.