Jankovich Krisztián - Országos bajnoki cím és világrekord

Jankovich Krisztián - Országos bajnoki cím és világrekord

2019.02.24 17:18 Feedermánia

Gyerekkorom óta a távdobás szerelmese vagyok. Alig vártam,hogy betöltsem a 14. életévem és megszerezzem az első ifi engedélyem, amivelvégre fenekező bottal is horgászhattam. Az évek előrehaladtával sokat törtem afejem azon, hogy miként tudnék nagyobbat dobni. Brunner Józsi barátommal sokatjártunk a csepeli kavicsbánya tóra. Iskola után szinte minden hétvégét kinttöltöttünk és versenyeztünk, hogy melyikünk tud nagyobbat és pontosabban dobni.A bójánk folyamatosan egyre távolabb került és ennek meg is lett az eredménye,mert gyönyörű amurokat és pontyokat fogtunk a mások által nem horgászott részeken.Természetesen nem mindig a távdobás a célravezető. Sokszor a legnagyobb halakatpartközelbe egészen a „lábunk alól” tudjuk megfogni, de a hosszú dobásokmindenképpen a hasznunkra válnak, hiszen ha éppen szükségünk van rá, akkor megtudjuk növelni az előttünk lévő horgászható területet.

 

Az első feederbotos dobótesztet 2008-ban Döme Gáborralkészítettük. Akkor a leghosszabb dobásom egy 450 cm-es bottal és 20-asfőzsinórral 149 méter hosszú lett. A következő alkalom az első Pontyshown volt,ahová meghívtak távdobó bemutatót tartani. Ezután eltelt jó néhány év, míg2016-ban úgy döntöttem, hogy készítek egy távdobó videót. Időközben afelszerelések sokat fejlődtek és a dobótechnikám is jelentősen javult. Aforgatás alkalmával 442cm hosszú bottal 0,18-as monofil főzsinórral, 130-140grammos megtöltött tömegű kosárral, 178 méteres távolságot sikerült elérnem.

 

1. távdobós film:  Feeder bottal 180 méterfelett: https://youtu.be/BIrCspizYb8

 

Elérkeztünk az idei esztendőhöz, amikor is a MOHOSZ általkiírásra került az első távdobó országos bajnokság, ahol bojlis és feederkategóriákban lehetett nevezni. Elsők között jelentkeztem a feeder kategóriába,és a FEEDERMANIA csapatból meggyőztem Reményi Zoli barátomat és Béres Szabitis, hogy mérettessék meg magukat ők is. Másfél hónappal a verseny előtt együttkezdtük el a felkészülést. Zolival egy a lakóhelyünkhöz közeli rétengyakoroltunk, míg Szabi az ország keleti részén dobált.

 

Napi telefonkapcsolatban voltunk és több száz videótkielemeztünk, amelyen külföldi távdobó sztárok technikáit próbáltuk ellesni. Agyakorlás napjait illetve napszakjait úgy választottuk ki, hogy szélcsendbentudjunk dobálni. Erre azért volt szükség, hogy a technikákban és afelszerelésben történt változtatásokról valós képet kapjunk. Sokszor éjszakamentünk ki, és úgy vettem észre, hogy ilyenkor fejlődtünk a legtöbbet, hiszen avak sötét miatt, csak a dobásra koncentráltunk. A verseny szabályai elégszigorúak voltak. A maximum 430 centiméteres hosszal kizárták az igazinagyágyúkat, többek között azt a botot is, amivel a legnagyobbakat tudom dobni.A megtöltött etetőkosár össztömege nem haladhatta meg a 100 grammot, amiszintén kicsit kevésnek tűnt, főleg ahhoz képest, hogy addig a legnagyobbdobásaimat 140 gramm környéki kosarakkal értem el. A főzsinór pedig 0,18-asnálnem lehetett vékonyabb. Ezeket figyelembe véve raktuk össze afelszereléseinket. Én 6 fajta botot is kipróbáltam, míg meg nem találtam azigazit a Manta Evo-XT 420 XXH feederbot személyében.

 A tesztek alatt a kedvencemmé vált a Manta Evo-xt 420xxh feeder. Hatalmas távolságok érhetőek el vele, mégis kellően rugalmas ahalfárasztásoknál.

 

Az én dobótechnikámhoz a feszesebb botok állnak közelebb. AzEvo-xt is pont ilyen, de mégis van egy nagyfokú rugalmassága, ami miatthatalmas távolságokat értem el vele. Orsónak a shimano Ultegra széria 5500-asméreteit részesítettük előnybe, mert ezek dobméretei voltak összhangban afeederbotok keverőgyűrű méreteivel. Dobóelőkének 0,26-os Daiwa tournament evobraid-et választottam, ami egy kellően erős és nagyon lágy fonott zsinór.

A nagy igénybevétel miatt, 0,26 mm vastagságu fonottdobóelőkét használtam. A fluo szín következő évtől kötelező lesz. 

Főzsinórnak tizenkilenc és felest(0,195) választottam, merta vékonyabbakkal sokszor előfordult, hogy elszakadtak, amikor a dobóelőkecsomója odaütődött a kis gyűrűkhöz. Nem bírták a fellépő erőhatást. A 100grammra megtöltött etetőkosarak közül, a vezetőszárral ellátott flat method-okbizonyultak a legjobbnak. A tesztek során azt tapasztaltuk, hogy teljesenfelesleges a hosszú vezetőszár. Mindössze 8cm hosszúságú már elegendő voltahhoz, hogy repülés közbe stabilizáljon, és ne szitáljon be a kosár.

 

Érdekesség, hogy már az első gyakorlás alatt szélcsendbenezzel a szettel 180 méter fölé sikerült dobnom, ami óriási meglepetés voltszámomra, mert a távdobó filmhez képest rövidebb bot és kisebb súlyú kosár azt vetítetteelő, hogy rövidebbek lesznek a dobások. Szerencsére azonban sikerült nagyon jólösszerakni a szerelékeket és valószínűleg a dobótechnikám is fejlődött egykicsit az eltelt két év alatt. A versenyig hátralévő másfél hónap alatt csakstabilizálnom kellett a dobásaimat, hogy amit tudok, azt minden körülményekközött hozzam ki magamból. Természetesen próbálkoztam azokkal a technikákkal,amiket a külföldi dobóktól láttam, gondolok itt főleg az oldalról belelépősdobásba, de ezt a módszert ilyen rövid idő alatt pontosan nem tudtamelsajátítani. Nagyon szórtak a dobásaim és a versenyen nem engedhettem megmagamnak, hogy pályán kívülre dobjak ezért visszatértem a saját fej felettielőre belelépős dobásaimhoz. Két dolgon változtattam, ami plusz métereket hozott.Jó nagyot és lendületesen léptem előre, ezáltal a tartó kezem kicsit berogyott.Így a dobás folyamatánál már nem csak tartó szerepet játszott, hanem toltam isvele a botot. A második pedig, hogy én alapból úgy szoktam dobni, hogy amutatóujjammal az orsó talpához fogom a zsinórt dobás előtt.

A filmekből azonban ellestem, hogy a helyes tartás az, hogyvagy 3, vagy mind a 4 ujjnak az orsó talp felett kell lennie, mert így az orsósúlypontja hátrébb kerül, és ezáltal jobb lesz a bot gyorsítása. Míg Szabinakhamar összeállt a dobása, addig Zoli még a verseny előtt két nappal nagyon elvolt keseredve, de az utolsó utáni pillanatban Greznár Andris barátomsegítségével megtalálták a megoldást. Olyannyira, hogy Zoli az OB-én 3.helyezést ért el 171,5 méteres átlaggal. Nekem nagyon nehezen indult a verseny,mert pár nappal az indulás előtt kiderült, hogy a Manta Evo-xt-ét nemhasználhatom, hiszen hiába lesz szériába gyártott bot, még csak 1 db érhető elbelőle. Én kérdeztem erre rá a szervezőknél, hogy ne ott érjen meglepetés, ésazt a választ kaptam, amire számítottam. Úgy gondolom, hogy ez volt a"fair" döntés, mert mindenki azzal induljon, ami mások számára iselérhető.

 

 Manta Evo-XT Feeder 420XXH a dobás pillanatában.

 

Ezek után egy nagyon hasonló karakterisztikájú bot mellettdöntöttem, de sajnos annak a spicce a lendítéseknél annyira bemozgott, hogy azelső két dobásomnál a már említett probléma lépett fel. A dobóelőke csomójánakide-oda ütődése azt eredményezte, hogy elszakadt a főzsinórom. A maradék kétdobásomnak már eredményesnek kellett lennie ahhoz, hogy bármilyen eredményt iselérhessek, ezért úgy döntöttem, hogy előveszek egy jó merev, de nehézhorgászbotot, mert azt a súlya miatt kicsit lassabban tudom meghúzni, ésezáltal kevesebbszer eredményez elő szakadást a dobóelőke csomója. Igaz, hogyezzel a bottal a tesztek során a távolságok kb 5 méterrel rövidebbek voltak, demár a biztonságra kellett törekednem. A dobóelőke csomójánál Végh Robi issegített. Vagy a csomónak, vagy a botcserének, vagy mindkettőnek köszönhetően akét hátralevő dobásom szerencsére sikeres lett. 186,78m és 183,77 métertsikerült dobnom, így a két leghosszabb dobással, 185,275 méteres átlaggalsikerült nyernem, és ezzel országos bajnoki címet is szereznem.

Adobásoknak még nem lett vége, mert az egyik versenyző indulni akart egy magyarbotépítő szériába gyártott, de a verseny napján még ugyancsak 1 példánybanelkészült feederbotjával, amit a szervezők nem engedtek. Azonban a gyártókérésére a szervezők Ígéretet tettek, hogy 3 dobást hitelesen megmérnek neki.Fiola Gyuri a feederbotos kategória 2. helyezettének dobása után megkértekengem is, hogy dobjak kettőt vele. Elsőre 189,90 métert, míg másodikra190,99 métert a jelenlegi hivatalos feederbottal dobott világrekordot sikerültmegdobnom.Hihetetlen boldog voltam, mert az országos bajnoki cím mellé most máregy világcsúcsot is a magaménak mondhatok, ráadásul az első 4 helyezettből 3FEEDERMANIÁS lett hiszen Szabinak is sikerült odaérnie a 4. helyre. Zoli többmint 30 métert javult az első gyakorlástól a verseny napjáig. Az ő példájábólis elindulva, azt gondolom, hogy érdemes vele foglalkozni, mert néha szükségvan a hosszú dobásokra a vízparton.

 

 

Írta: Jankovich Krisztián

Fotó & Film: Palócz Richárd